ЯКЩО ВАМ ВКАЗАЛИ НА ДВЕРІ…

Будьте обережні - і не кидайтеся з радістю на першу-ліпшу! Бо двері - предмет дуже підступний. А таким його зробили численні реалізатори, що заполонили ринок пропозиціями «високоякісних» дверей за низькими цінами.

Як ми часто вибираємо двері? 90% покупців вибирають двері виключно за зовнішнім виглядом, кольором і дизайном, залишаючи надійність, довговічність і зручність експлуатації дверей взагалі без уваги. І дуже навіть дарма. Для того щоб бути озброєним при виборі міжкімнатних дверей, для того щоб спілкуватися з продавцями на рівних, для того щоб вам було легше вибирати двері для свого будинку, матеріали з даної статті вам будуть дуже корисні.

Для початку, визначимося з вибором дверей, які будуть актуальні саме в Вашому домі. Що для цього потрібно? В першу чергу, треба визначити бюджет, умови експлуатації, а також основний напрямок дизайну. Потім - необхідні розміри, варіанти відкривання дверей, технічно вимоги по звукоізоляції, вологостійкості, міцності, зробити заміри дверних пройомів і товщину стін.

Тепер можна ознайомитися з тим, якими ж бувають двері?

Дверна суть

Двері можуть бути якими завгодно: одностулковими і двостулковими, глухими і заскленими (з тонованим, дзеркальним або вітражним склом), гладкими і фільонками, облицьованими шпоном цінних порід і пофарбованими, складними і зсувними тощо.

Однак, незважаючи на все це різноманіття, загальна тенденція на сьогодні залишається досить традиційною: міжкімнатні двері повинні бути схожі на двері з натурального дерева. Але чудес не буває, і якщо двері коштують дешево, але вас запевняють, що зроблені вони з натурального масиву дерева, все-таки варто відмовитися від послуг тих людей, які вас в цьому переконують. Бо матеріал - це сама що ні на є «дверна суть». І натуральні матеріали завжди були, є і будуть найбільш приємними для людини, і сировина для виготовлення дверей - не виняток.

Класичний матеріал для дверей - це, звичайно ж, масив дерева. Історично це був перший, з чого стали виготовляти двері. Однак багатства природні мають свій ліміт, тому з часом стали робити двері і з інших матеріалів. Таких, наприклад, як шпон і його похідні, ламінат, різні види «м'яких» порід дерева, МДФ і ДСП. Звичайно ж, ще двері роблять з металу, полімерів, скла, фанери, обробляють каменем, шкірою, тканинами, але це швидше виняток, ніж правило.

Отже, дерево

Дерев'яні двері за матеріалом виготовлення умовно можна розділити на листяні і хвойні, комбіновані і з цілісних масивів дерева. Листяна деревина відрізняється від інших порід не тільки своєю природною унікальністю і красою, а й більш високою міцністю. Це тверді породи - граб, дуб, також ясен, бук, горіх, клен, береза, черешня, вишня; м'якші - тополя, осика, липа, каштан і хвойні - смерека, ялина, кедр і сосна. А також двері з екзотичних порід червоного дерева. Останні, природно, найдорожчі. Але не варто забувати, що в наших кліматичних умовах двері, які виросли в іншій місцевості, часто поводяться непередбачувано (дерево тріскається, «веде» дверне полотно).

Природно, двері з масиву дерева - найдорожчі за ціною. Це пов'язано не тільки з дорожнечею самого матеріалу, але ще і з тим, що виготовлення таких дверей - процес трудомісткий і довгий. Для початку масив дерева розпилюється на дошку, яка проходить етап сушіння, після чого визначають відсоток вологості дерева. Іноді дерево ще й витримується в вакуумній камері певний час. Потім, якщо матеріал відповідає всім стандартам, з нього виготовляється необхідна форма дверей за суворо визначеними розмірами. І тільки потім настає завершальний етап обробки дверей різними лаками, пропитками і фарбами.

Що стосується дверей з масиву сосни - найпоширенішого на сьогодні матеріалу, - то вони набагато дешевше, і за якістю сосна значно поступається листяним породам. Однак, при належній і якісній обробці, двері з сосни можуть стати гідною прикрасою інтер'єру вашого будинку.

Різні комбіновані двері

Ціна комбінованих дверей залежить від того, яким саме матеріалом вона заповнені. Дорогі двері робляться так: спочатку склеюються бруски з масиву сосни, потім на них з обох сторін приклеюється прошарок з МДФ. Потім наклеюється шпон цінних порід дерева (шпоновані двері). У дверях дешевше начинка інша: сосновий брусок кріпиться тільки по периметру, а все інше простір заповнюється перемичками у вигляді паперових сот або сотами з МДФ (двері зі стільниковим заповненням). У свою чергу, можна більш здешевити двері, використовуючи по периметру каркас з недорогої деревини або МДФ, товщиною близько 5 см, а внутрішність не заповнювати зовсім (пустотілі двері). Тут також приклеюється МДФ або ДСП, які покриваються шпоном цінних порід дерева. Або ж замість шпону двері обклеюють ламінатом, фарбують.

Взагалі, сама назва щитові двері - це розширене тлумачення декількох видів конструкцій і варіантів їх обробки. Якість і ціна щитових дверей коливаються в досить широких межах. І основна ціна набігає на кінцевому етапі виробництва - при фінішній обробці - чи будуть це штучні матеріали, або натуральний шпон, або ж скляні двері.

Останнім часом у виробництві і обробці міжкімнатних дверей стали широко використовувати такі матеріали, як алюміній, тоноване скло, різні види полімерів, але все ж такі двері залишаються, швидше, екзотикою, ніж правилом. Зазвичай ці матеріали використовуються для розсувних дверей типу «купе».

Розібравшись з дверною «начинкою», варто пам'ятати про те, що не існує такого поняття, як «двері». Двері - це не поодинокий елемент, а цілий дизайнерський комплекс. Двері складаються з короба (конструкція з двох вертикальних стійок і поперечини, на яку навішується дверне полотно), власне дверного полотна (гладкого або фільончастого), лиштви (елементи, що прикривають місця з'єднання між стіною і коробом) і фурнітури (петлі, замки, ручки, скло). Підсумкова ціна дверей розраховується шляхом додавання вартості всіх складових, тому, обумовлюючи суму при покупці міжкімнатних дверей, уточніть, мається на увазі вартість всієї двері або тільки дверного полотна.

Зовнішність - дороге задоволення

Не варто забувати, що якість міжкімнатних дверей - це не тільки міцність матеріалу і надійність складання, а й стиль. Двері можуть бути класичними або ультрасучасними, масовими або «від кутюр». Стиль дверей задає настрій всій квартирі. Тому дизайнери радять перед оформленням інтер'єру спочатку поставити всі двері, а вже потім розробляти дизайн всього приміщення.

Що ж робить наші двері красивими і оригінальними? Звичайно ж, поверхня. Двері можуть бути фільончастими і гладкими. Двері гладкі самі по собі мають рівну поверхню без будь-яких декоративних і фігурних елементів. А фільончасті - безліч прямолінійних або округлих декоративних поглиблень. Власне, фільонки і надають красу дверям. Також двері можуть бути глухі та під скло, арочні і радіусні, класичні, «під старовину», з розписом позолотою, розпашні, розсувні тощо.

До речі, при виборі дверей, не варто забувати, що обробка поверхні виробу найбільш суттєво впливає на вартість дверей. Ціна дверей складається не тільки з цінності матеріалу і ступеня складності виробництва, але і складності дизайну. Якщо двері прикрашені різьбленими фільонками, дзеркальними або скляними вставками, дорогими аксесуарами (ручка, замок), то ціна на комбіновані двері з шпони горіха може зрівнятися з вартістю масиву.

 

І наостанок кілька порад:

1. Звертайтеся тільки до виробників, що зарекомендували себе на ринку.

2. Перед тим як купувати двері, уточніть гарантійний термін та умови повернення в разі непередбачених ситуацій (деформація, розшарування, тріщини), перевірте якість замків і дверної фурнітури, і тільки тоді вибирайте двері. Також прослідкуйте, щоб дотримувалися загальні правила перевезення, складування і установки дверей.

3. Гарний дизайн дверей не означає, що вони високої якості. І ціна тут не єдиний фактор. Вона якраз і може бути невиправдано завищена через зовнішній "блиск".

4. Часто вартість комплектуючих для дверної коробки може істотно перевищувати вартість дверного полотна.

Словник

Шпон - тонкі зрізи дорогих порід дерева товщиною 0,8-1 мм. Використовують також штучний шпон  - склеєні тонкі зрізи більш дешевої деревини (наприклад, тополі), що імітують дороге дерево своїм забарвленням і текстурою. У свою чергу шпон може замінити, і відповідно, здешевити двері ламінат - синтетичний матеріал з нанесеним малюнком дерева.

ДСП (деревно-стружкових плит) роблять з відходів деревного виробництва (сучки, тирса). Їх перемішують з клеєм, пресують і виходить матеріал у вигляді дошки з деревної стружки.

МДФ - (деревно-стружкові плити середньої щільності). Особливість технології виробництва МДФ полягає в тому, що цей матеріал виготовляється з висушених деревних волокон і лігніну (в'язкого матеріалу, який виділяється при нагріванні деревини). Технологія виробництва виключає використання шкідливих для здоров'я епоксидних смол і фенолу. Вироби з МДФ часто стоять на 30-50 відсотків дешевше, ніж аналогічні вироби з цільного дерева.